جستجو کنید دعوت به همکاری
65735440 (021) 98+ info@zarfbama.com

چاپ اختصاصی

چاپ چیست ؟

چاپ یکی از اختراعات مهم بشر در طول تاریخ است که انقلابی بزرگ در نحوه ثبت رویدادهای تاریخی و شکل گیری تمدن‌های مختلف به وجود آورد. روش‌ها و انواع چاپ از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفته‌اند و این صنعت روز به روز در حال پیشرفت و توسعه است. از انواع چاپ در صنایع و حوزه‌های مختلفی همچون چاپ کتاب، بروشور، بنرهای تبلیغاتی، بسته بندی، وسایل نقلیه، پوشاک، پلاستیک جات و غیره استفاده می‌شود. صنعت چاپ دیگر مانند زمان‌های قدیم تنها به انتقال طرح بر روی کاغذ محدود نمی‌شود و در حال حاضر متریال مورد استفاده در آن تنوع بالایی دارد و تقریبا بر روی هر سطحی قابل اجرا است.

واژه چاپ در در لغت به معنای نقش، اثر، مُهر و نشان بوده و به طور کلی به فشردن یک سطح بر روی سطحی دیگر اشاره دارد. ابداع چاپ به قرون وسطی بازمی‌گردد و بر اساس منابع تاریخی، مبدا پیدایش آن نیز کشور چین بوده و بعدها به جوامع اروپایی راه پیدا کرده است.

همانطور که اشاره کردیم روش‌ها و انواع چاپ از گذشته تا به امروز تغییرات بسیاری پیدا کرده است. در حال حاضر برای چاپ تصاویر و حروف بر روی سطوح مختلف از دستگاه‌ها و متریال متنوعی استفاده می‌شود و به همین خاطر صنعت چاپ امروزی دارای انواع و گونه‌های مختلفی است. رایج‌ترین انواع چاپ که در صنایع و مشاغل متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر هستند:

چاپ افست (Offset) یا لیتوگرافی

چاپ افست یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین انواع چاپ است که کیفیت بسیار بالایی داشته و برای چاپ در تیراژهای بالا مناسب و مقرون به صرفه است. در فرآیند چاپ افست تصویر و یا طرح مورد نظر ابتدا با استفاده از دستگاه مخصوص بر روی پلیت‌های فلزی به نام زینک منتقل می‌شود. دستگاه چاپ افست به طور کلی با سیستم رنگی CMYK کار می‌کند که از چهار رنگ زرد، ارغوانی، آبی و مشکی تشکیل شده است و این رنگ‌ها در فرآیند ترکیب با یکدیگر، سایر رنگ‌ها را تشکیل می‌دهند. از این رو برای طرح‌های مختلف از چهار زینک استفاده می‌شود که هر زینک مخصوص یک رنگ است. زینک‌های تهیه شده برای چاپ وارد برج‌های رنگی دستگاه می‌شوند و پس از آن کاغذهای چاپ از رول‌های رنگی عبور می‌کنند و در نهایت طرح مورد نظر بر روی کاغذها پیاده می‌شود.

 

error: Content is protected !!
×